Трудові права в умовах карантину

Опубліковано Vladyslav Us на

На сьогоднішній день в умовах карантину питання заробітку коштів для забезпечення нормальної життєдіяльності населення є вкрай важливим.
Виходячи з цього Верховною Радою України було прийнято ряд законів що вносять зміни до Кодексу законів про працю. Зокрема:
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 №530-IX статтю 84 Кодексу законів про працю доповнено частиною четвертою, яка передбачає, що у разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін відпустки без збереження заробітної плати».
Це означає, що кожен працівник на період карантинних заходів має право отримати відпустку без збереження заробітної плати з метою перебування на самоізоляцїї без урахуванням її тривалості в подальшому. Варто пам’ятати, що роботодавець не має права вимагати від працівника написання заяви на відпустку без збереження заробітної плати, а за відмову від її написання не має права звільняти працівника або застосовувати інші дисциплінарні стягнення.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 №540-IX:

  • В статтю 60 Кодексу законів про працю було введено поняття «Дистанційна робота».
    Дистанційна (надомна) робота – це така форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця.
    При дистанційній (надомній) роботі працівники розподіляють робочий час на свій розсуд, на них не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не передбачено у трудовому договорі. При цьому загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених законодавством.
    Варто пам’ятати, що виконання дистанційної (надомної) роботи не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.
  • В статтю 113 Кодексу законів про працю введено положення відповідно до якого час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
    Отже кожен працівник на період карантину має право на отримання оплати в визначених розмірах, навіть якщо його підприємство не працює внаслідок простою.

Автор: Голова адміністративної практики GR Group Кайтанський Олександр

Категорії: Новини

0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *