Захист корпоративних прав та протидія рейдерству: новели законодавства

Опубліковано Vladyslav Us на

2 листопада 2019 року вступили в дію положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності», які на думку законодавця повинні забезпечити додаткові гарантії захисту права власності в Україні в умовах поширення випадків рейдерських практик.
Для досягнення цієї мети даним законом внесені змін до низки законодавчих актів, а саме Кодексу України про адміністративні правопорушення, Цивільного кодексу України, Законів України “Про нотаріат”, “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”, “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю”.
Серед основних положень закону можна виділити наступні:

– припинення діяльності акредитованих суб’єктів

В останні роки саме за допомогою акредитованих суб’єктів (юридичних осіб публічного права, в трудових відносинах з якими перебували державні реєстратори) здійснювалось більшість рейдерських атак. Покликані створити конкурентне середовище та підвищити якість надання адміністративних послуг, акредитовані суб’єкти навпаки стали інструментом в механізмі незаконного відчуження прав власності на нерухоме майно та корпоративних прав. Таким чином, законодавець не знайшов нічого кращого, як припинити їх діяльність взагалі. Тепер здійснення державної реєстрації покладено виключно на державних реєстраторів і нотаріусів.

– запровадження обов’язковості нотаріального посвідчення договорів про відчуження корпоративних прав
З 02.11.2019 року нотаріальному посвідченню підлягають наступні договори (крім випадку, якщо такий договір підписано з використанням кваліфікованого електронного підпису: договір про внесення додаткового вкладу; договір про набуття товариством частки у власному статутному капіталі; договір про припинення товариства (випадок з електронним підписом на нього не розповсюджується).
Аналогічно засвідчується справжність підписів на заяві про вихід з товариства, рішенні щодо надання згоди на вихід з товариства чи про виключення учасника.

– впровадження принципу одночасності вчинення нотаріальної дії та державної реєстрації прав
Принцип одночасності вчинення нотаріальної дії та державної реєстрації прав, встановлює те, що реєстраційна дія повинна проводитись нотаріусом, який посвідчив відповідний документ щодо речового права (крім випадків, коли виникнення, перехід, зміна або припинення прав та обтяжень здійснюється із відкладальною умовою). Наявність такого антирейдерського «запобіжника» зменшить кількість випадків, коли вчиняється одна дія у нотаріуса, одна дія у реєстратора, а, відповідно, вони розірвані у часі і за цей час можна незаконно відчужити майно або привласнити корпоративні права.

– підвищення відповідальності за порушення відповідних реєстраційних процедур

Законом внесені зміни до статті 16611 та статті 16623 Кодексу України про адміністративні правопорушення, які збільшують (в деяких випадках – удвічі) розмір штрафу за порушення законодавства про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, а також за порушення порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Вважаю, що такі зміни хоча дещо і ускладнюють здійснення державних реєстраційних процедур, запроваджують додаткові вимоги до реєстраторів та розширюють кількість обов’язкових нотаріальних дії, але, при цьому, є достатньо раціональними та необхідними для протидії рейдерським захопленням нерухомого майна та корпоративних прав і покращення інвестиційного клімату в Україні.

Зазначу, що практична ефективність передбачених законом новел багато в чому залежить і від якості та своєчасності підзаконних актів Кабінету Міністрів України, які він повинен прийняти протягом двох місяців з моменту публікації цього закону.

Ізовіта Андрій
к.ю.н., адвокат, керівник корпоративної практики GR Group


0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *